התואר אדריכל נוף מגיע לאלו הלמדו אדריכלות נוף ועוסקים בה כמקצוע שלהם. אדריכלות נוף היא ענף של מקצוע האדריכלות, בו מתכננים ומעצבים מקומות פתוחים וחיצוניים, כמו למשל פארקים ציבוריים, גנים, כיכרות, רחובות, טיילות וגם חללים חיצוניים של בתים כמו גינות או חצרות. תפקידו של אדריכל הנוף הוא לעצב את החלל ולהתאים אותו לשימוש אליו הוא נועד. אם נדרש מן האדריכל לעצב גינה פרטית בבית מגורים, עליו לקחת בחשבון משתנים רבים ולהתחשב בהם בעת תכנון הגינה. פרטים כמו גודל הגינה ושטחה, היכן ניתן למקם פינת ישיבה או פינת אוכל, מהיכן השמש זורחת ובאיזו זווית היא שוקעת בכדי לדעת איפה רצוי למקם את מקום הישיבה וכדי לדעת להתאים לו הצללה ראוייה, אילו עצים או צמחים ניתן לשתול בגינה על מנת שתיראה יפה אך גם תהיה פרקטית ולא תדרוש יותר מידיי מאמץ מן דיירי הבית, ובנוסף הוא צריך גם להתחשב ברצונות ובשיקולים של אלו המזמינים את הפרוייקט, ולדעת לשלב את הכל בתכנון המקורי.

לעיצוב גינת החלומות
צרו עמנו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם

לעיצוב גינת החלומות צרו עמנו קשר

מקצוע אדריכלות הנוף דורש מהאדריכל יצירתיות רבה, דיוק בתכנון, יכולת פתרון בעיות, ידע נרחב בצמחים, ויכולת עיצוב מרשימה. אדריכלי נוף תורמים למראה האסטתי של מרחב המחייה שלנו, תוך כדי שימור על מבנים קיימים או קווי עיצוב קודמים.

שלבים בבניית אלמנט מים

נביעה של מים מסלע

בריכות שיקוף

בריכות נוי

אלמנטים יחודיים

בארץ, מקצוע אדריכלות הנוף הוא פחות מוכר בהשוואה למקצוע באירופה או בארצות הברית, והוא אפילו יותר פופולארי בארצות המזרח הרחוק כמו יפן. ישנה אוניברסיטה אחת בארץ היכולה להעניק את התואר אדריכלות נוף, ולצידה ישנן מספר מכללות היכולות לעשות זאת גם כן. אציג בפניכם את המוסדות המוכרים ביותר המלמדים אדריכלות נוף בארץ.

  • הטכניון, מכון טכנולוגי לישראל: הטכניון היא אוניברסיטה בחיפה, העוסקת לרוב במחקר, רפואה, הנסדה ואדריכלות. יש בטכניון מסלול ללימודי תואר ראשון של אדריכלות נוף, המתמקד בפיתוח, תכנון עירוני, שימור הסביבה והתשתיות. בנוסף קיים באוניברסיטה מסלול ישיר לתואר שני, בתכנית הנקראת 'נופערים', המקנה את התואר הראשון באדריכלות נוף והתואר שני הוא מגיסטר לתכנון ערים ואיזורים.
  • המכללה הטכנולוגית רופין, בית ספר להנדסאים: היא מכללה הממוקמת בעמק חפר. המכללה מציעה מסלול לתואר הנדסאי אדריכלות נוף, וכוללת בתוכה לימודים של תוכנות לתכנון אדריכלי ולעיצוב.
  • מכללת אורט: היא מכללה בעלת שני קמפוסים, האחד בירושלים והשני בכפר סבא. היא מציעה מסלול לקבלת תעודת הנדסאי אדריכלות נוף, והמסלול כולל עיצוב, שרטוט, הקמת גנים ותחזוקתם, וידע נרחב באדמה ובצומח.

אדריכלות נוף בתרבויות שונות

לכל תרבות יש את הנוף שלה, וכך גם אדריכלי הנוף הבאים מתרבויות שונות באים עם רקע עיצובי שונה. בצרפת לדוגמא, הגנים מתוכננים בקווים ישרים ומשורטטים, והצמחייה שתולה גם היא בקווים ישרים ומעוצבת להיראות חדה. לעומת זאת, ביפן התפתח עיצוב הגן היפני, ששם דגש על אלמנטים של מים.