גינון והרחקת עטלפים – מה הקשר?

אנשים רבים מגיעים להחלטה שהם מעוניינים לשכור את שירותיה של חברה מקצועית שמומחית בעיצוב גינות מקצועי וזאת על מנת להגשים חלום ולזכות באותה פיסת גן עדן בדמות גינה עליה הם חלמו מאז ומעולם.

העטלפים כבעיה – בוחרים במקצוענים

יש פעמים בהן שוכרים את שירותיו של מעצב גינות ולאחר שזה מסיים את עבודתו ומגיע שלב האירוח, דיירי הבית מגלים קיר מלא ביריקות של עטלפים וריח לא טוב באותו האיזור. יש פעמים בהן דיירי הבית מגלים שעטלפים חגים סביב עצי הפירות שלהם בגינה, דבר שנראה ומרגיש כמו מחול השדים. בשלב זה אין מנוס מהזמנת איש מקצוע שמומחה בתחום הרחקת עטלפים.

עיצוב גינות מקצועי צריך להיעשות רק לאחר הכנת השטח. איש מקצוע שאינו מומחה דיו בתחום זה לא יקח בחשבון את כל הקשור אל גודל השטח המיועד לגינה, דפוס השימוש בגינה, סוג האדמה הקיימת באיזור חיצוני זה של הבית, זוויות התאורה הטבעית של השמש במהלך היום, אותו ריהוט גן המתאים לקונספט העיצוב של הגינה, אמצעי הקירוי וההצללה והרחקתם של יונים ועטלפים שפוקדים את האיזור.

עטלפים – נעים להכיר

עטלף הוא יונק וידוע כחיה מוגנת במדינת ישראל. קרי, אסור לפגוע בעטלף. הדבר היחיד שניתן לעשות הוא לקרוא לאיש מקצוע שמומחה בתחום הרחקת עטלפים על מנת שימליץ על אמצעים יעילים להרחקתם. נכון להיום האמצעי היעיל ביותר להרחקת עטלפים הוא אמצעי הרחקה אלקטרוני שמשבש את החוש הסונארי של העטלפים ומונע מהם להיכנס אל רדיוס האיזור בו ממקמים אותו. ההחלטה למקם מכשיר זה באיזור הגינה או מחוצה לגינה תבטיח שבעל הגינה לא יתקל במצבים מתסכלים של יריקות עטלפים ותעופה מפחידה.

רוב האנשים אינם יודעים שהעטלפים הם היונקים המעופפים היחידים שקיימים בעולם החי. הם בעלי חשיבות אקולוגית רבה וזאת משום שהם אוכלי חרקים ופירות. ההיכרות של רוב האנשים עם העטלפים היא היכרות מרתיעה שעיקרה סרטי אימה, אך העטלפים הם יונקים חברותיים למדי שמגיעים בלהק. בניגוד למה שחושבים לעטלפים יש חוש ראייה, אך אצל סוגים שונים של עטלפים רמת הראייה מתנוונת עם הזמן ולכן  ההתמצאות שלהם נעשית על ידי גלי קול. אנשים בוחרים להרחיק אותם מסביבת ביתם ועבודתם משום שהם יורקים על הקירות הפרשות מהפירות אותם הם אוכלים ומפחידים את בני האדם בתעופה שלהם. בנוסף, תמיד מתלווה הסטיגמה שעיקרה בסרטי אימה שונים, כמו דרקולה וסדרות שונות.

כל אדם שמעוניין להבטיח לעצמו שהגינה בביתו תהיה נטולת תעופת ויריקות עטלפים צריך לפנות למקצוען בתחום הרחקת עטלפים וזאת טרם תחילת עיצובה של הגינה. צעד זה יבטיח תוצאה סופית של גינה נקייה, מרשימה ואסתטית בו הוא יוכל לשתות כוס של משקה מפנק לאחר יום עבודה עמוס ולהזמין חברים לשיחה נעימה. בהצלחה!