עיצוב גינות יפניות

אנשים רבים בעלי בתים פרטיים מתלבטים בעת תכנון גינת הבית, איזה סגנון עיצוב גינה יתאים למבנה שלהם, לאופי המתגוררים בבית ולאווירה הכללית. עיצוב גינות בסגנון יפני הוא אחת משיטות העיצוב הפופולאריות ביותר בשנים האחרונות. ככל הנראה, אחת הסיבות המרכזיות לכך, היא הכניסה המואצת של אלמנטים רבים מן המזרח הרחוק לתרבות הישראלית בפרט והעולמית בכלל, אשר מקיפה את כל תחומי החיים שלנו.

בבסיס שיטת הגינון היפנית עומדת תפיסת הזן. בהתאם לשיטת הזן, גינות יפניות יתאפיינו תמיד במרחבים פתוחים רבים וכן עיצוב אלגנטי ומעורר השראה. המטרה הסופית היא בעצם ליצור גינה, אשר תשתלב עם הזמן והלכות העולם הכלליים, ובה בעת תיצור בגינה אווירה רגועה ושלווה.

צמחייה ייחודית – עצים קטנים ונמוכים

על מנת ליצור את אווירת הזן הרצויה, שיטת הגינון היפנית עושה שימוש באלמנטים שונים, אשר ייחודיים רק לה. אחד האלמנטים הבסיסיים הוא סוגי הצמחייה. עיצוב גינה בסגנון יפני יכלול שימוש בצמחים יפניים ייחודיים. הכוונה היא בעיקר לעצים קטנים כדוגמת עץ הבונסאי. עצים אלו תורמים לאווירה ה"נקייה" והשלווה של הגינה. לצד העצים הנמוכים יהיו שיחים נמוכים גם כן.
פעמים רבות, גינה בסגנון יפני תכלול עץ מרכזי ולצדו פינת ישיבה. עץ זה הוא במידה רבה מרכז הגינה, והוא בולט ביותר, בעיקר לאור הצמחייה הנמוכה אשר מקיפה אותו.

החשיבות שבשימוש בסלעים
אלמנט נוסף וחשוב ביותר בעת עיצוב גינות הוא הסלע. גינות יפניות משופעות בסלעים שונים, אשר מהווים חלק בלתי נפרד מן הגינה ומן האווירה שלה. לצד הסלעים אשר מפוזרים בגינה, ישנו שימוש רב בחלוקי נחל וכן בחצץ. השילוב של עץ ואבן יוצר אווירה טבעית ומשוחררת בגינה המעוצבת.

השימוש במים

המרכיב האחרון והחשוב בגינה יפנית הוא לא ספק – מים. בתפיסה היפנית המים באים להצביע על זרימת החיים, וכמו כן, הם בעלי איכות מרגיעה בזכות זרימתם. מפל מים קטן, או בריכת מים המשופעת בחלוקי נחל, יאפשרו ליצור את האווירה המושלמת עבור הגן היפני.
לסיכום, ניתן לומר, כי בדומה לדברים רבים בתרבות היפנית, גם שיטת הגינון היפנית שמה דגש על עיצוב מינימליסטי, מרווח ומוקפד, אשר יוצר גינה אסתטית ומלאת אווירה.