דשא רגיל או דשא סינטטי? רחבה מעץ או מדק ממוחזר? בטון מוחלק או ריצוף?

רבים מתלבטים באיזה חומר כדאי לחפות את הגינה. אחד המפתחות שאנחנו תמיד משתמשים בו בתכנון הגינה הוא חשיבה מרובה על התחזוקה וצריכת המים. מצד אחד הדשא הוא אחד המרכיבים החשובים בגינה, הוא מוסיף הרבה ירוק לגינה, שומר על המראה הטבעי וידידותי לסביבה.
במיוחד בגינות גדולות, שיש שטח גדול לחיפוי במחיר סביר יחסית לחיפויים אחרים. יחד עם זאת, לדשא יש לא מעט חסרונות, התחזוקה הרבה שהוא דורש בעבודת הכיסוח (בקיץ אחת לשבוע), אם זה בעקבות השמירה מפני מזיקים ואם זה עקב השקיית הדשא שמנפחת את חשבון המים שלנו. לכן, יש כיום לא מעט אלטרנטיבות וניתן לעצב גינות פרטיות יפהפיות בעזרת תחליפים שונים לדשא.

תחליפים נפוצים לדשא טבעי:

דשא סיננטי
הדשא הסינטטי הוא אחד התחליפים הנפוצים והאיכותיים ביותר לדשא. הדשא הסינטטי אינו כמו דשא אמיתי, אך לעיתים הוא יותר פרקטי וניתן לשים עליו רהיטים (בניגוד לדשא הטבעי שדורש טיפול), פינות ישיבה וזולה, משחקיה לילדים ועוד. כמו כן, אין צורך להשקות את הדשא המלאכותי ולכסח או לטפל במזיקים כמו בדשא הטבעי.
חשוב לבחון מספר פרמטרים לפני: מה השימושים? יש ילדים קטנים, מי מטפל בגינה, האם הגינה מוצלת או חשופה לשמש?, רצוי לשלב אותו בחכמה בגינה, וכך נוכל ליהנות מכל היתרונות שלו.
אנחנו אוהבים לשלב אותו כאזור משחקים לילדים, לא במקום דשא אלא כמשטח נוסף, ומצליחים לטשטש את הגבולות ע"י צמחייה מתאימה או אבני מדרך.

דקים לגינה
אחד החיפויים הפופולאריים ביותר בגינות כיום הוא חיפוי הדק. הדק משתלב יפה עם המראה של הגינה ויוצר אווירה טבעית מתאימה לכל גינה.

ישנם שני סוגי דקים עיקריים:

דק מעץ – טבעי, ובעל מראה אותנטי, משתלב מאוד יפה במראה הגינה, אך יחד עם זאת דורש תחזוקה לפחות פעם בשנה (שימון, צביעה). קיימים מגוון סוגים ומחירים: דק מעץ אורן שמתאים למראה כפרי
דק איפאה – נראה יותר יוקרתי או דק במבוק, שמעניק מראה מיוחד.
דק סינטטי – (ממוחזר) דק מלאכותי ויקר יותר מהדק עץ. יחד עם זאת לדק הסינטטי יש יתרונות רבים, כמו חסכון בתחזוקה, עמידות וגיוון בצבעים. כך שבסופו של דבר לאורך זמן הדק הסינטטי עשוי להיות משתלם יותר.

אבני מדרך
אבני מדרך אלו אבנים חלקות ושטוחות המשמשות כרצפה ומשוות לגינה מראה טבעי ומיוחד.
קיימים מגוון אבני מדרך – אבני מדרך מסלע פרוס ומבזלת, ניתן לשלב לצד האבנים אלמנטים משלימים כמו אבנים מעוצבות כמו חלוקי נחל, דשא סיני, אלמנטים של מים ועוד. כך אנו יוצרים בגינה מראה טבעי וירוק, ללא כל שימוש בדשא טבעי.

בטון מוחלק או ריצוף
בשנים האחרונות בגינות רבות משלבים חיפויי של בטון מוחלק, בעיקר בבתים בסגנון מודרני. המראה הנקי שמתקבל עם הצמחייה מתאים ומשתלב יפה בעיצוב העכשווי המינימליסטי. את הבטון אפשר לגוון במבחר גוונים.
אנחנו אוהבים את הצבע האפור שמשתלב יפה עם הירוק של הצמחייה.
לגבי ריצוף – המגוון הוא רחב, אפשר לרצף עם ריצוף דומה לריצוף של הבית אך מתאים לחוץ (פחות מחליק), אפשר להשתמש גם בריצוף דמוי דק שמאוד מתאים לגינה.

אלמנטים נוספים
את הגינה ניתן למלא במגוון אלמנטים אשר יוצרים מראה עשיר, אם אלו חלוקי נחל במגוון צבעים, אלמנטים של מים כמו מזרקות, סלעים עם נביעות ובריכות דגים. כמו כן ניתן לשלב מגוון צמחים, פרחים ושיחים מיוחדים, המשלימים את המראה הירוק והטיבעי ללא כל שימוש בדשא.
אין ספק כי ניתן היום לעצב גינות יפהפיות ללא כל שימוש בדשא. היתרונות הרבים של התחליפים לדשא, שחוסכים לנו זמן רב (בייחוד בתקופה הלחוצה והמהירה בה אנו חיים) וכן הוצאות תחזוקה רבות הופכים אותם לפופולאריים יותר ויותר. גינונים מומחים בעיצוב גינות תוך כדי שימוש בתחליפים יצירתיים לדשא, לאחר הבנת צרכי הלקוח אנו מבצעים תכנון מקיף ומקימים גינה מעוצבת להפליא ללא כל שימוש בדשא בטבעי!

השרות הנוסף שאנו ממליצים לעיין בו הינו הקמת גינות גג יפות שווה ביקור!