על מנת לנצל את הגינה גם בחודשי הקיץ החמים, יש לתכנן גינה כך שנוכל לשהות וליהנות בה למרות החום והלחות, לפחות בשעות מסוימות. בתכנון של גינה, צריך לקחת בחשבון את כל עונות השנה, ולתכנן את הגינה בצורה כזו שנוכל לשהות בה יותר זמן. צריך להתחשב בכיוונים של הגינה, באזור, בגודל וכד'. למרות החום הישראלי, אספנו מספר נק' חשובות שיש לקחת בחשבון בתכנון הגינה לעונת הקיץ

הנה מספר טיפים להנעים את השהות בגינה בחודשי הקיץ:

זרימת רוח – תחילה יש לבדוק איזה אזור בגינה חשוף לזרימה של רוח ובאיזה שעות. נשתדל לא לחסום זרימה זו ע"י גדרות בנויות גבוהות או שיחים. במקרה ואזור הישיבה בגינה "חסום" לזרימת אויר רצוי להשתמש במאוורר (תלוי מתקרת פרגולה, מקיר הבית או ניצב על עמוד). קבלו טיפ חשוב – בזמן בניית הבית, הוסיפו נק' למאווררים באזור ישיבה, דבר שישפר בהרבה את זמן השהות בהנאה בגינה.

הורדת טמפרטורה – יש לדאוג להצללה באזורי הישיבה והבילוי – נטיעה של עצי צל, או פרי, מתאימים, מורידה את החום באזור הגינה, בכמה מעלות. אנחנו בתכנון הגינה, מתכננים הרבה פינות נחמדות מוצלות, שנוכל להשתמש בגינה בכל זמן בשנה.
הצבת שמשיות, פרגולות מחומרים שונים או שילוב בינם (צמחים מטפסים על אלמנטים שונים). בריכת שחיה תמיד יכולה לעזור – ולאו דווקא בשטח גדול, אפשר בריכה צרה וארוכה לשחייה, אפשרות נוספת היא בריכה לילדים בלבד או ג’קוזי.

אלמנטים של מים לנוי – מזרקות מפלים, בריכות נוי עם צמחיה ודגים, אלמנטים דקורטיביים של מים – כל אלה תמיד  תורמים ומוסיפים הרבה יופי ואופי מיוחד לגינה. רעש פכפוך או זרימה של מים, מראה ומגע של מים, יוצרים אוירה "קרירה". בנושא זה כדאי תמיד להתייעץ עם מומחה על מנת לקבל את האפקט המתאים וברמת תחזוקה מינימאלית.

צמחייה לגינה – בחירת צמחיה נכונה לגינה, זה אחד הדברים החשובים בתכנון של גינה. בחירת צמחיה לא מתאימה, תגרום לצפיפות, למחנק, להחשכה, ולתחזוקה קשה. רצוי לבחור צמחיה מתאימה לגודל, ולאופי הגינה והבית ולהשתדל לבחור צמחים שנותנים אוירה של "קלילות ותנועה", רצוי בעלי עלים קטנים, עשבוניים שנעים ומרשרשים ברוח.

השקיה לגינה: מערכת השקיה איכותית, ממוחשבת ומותאמת לצמחיה – תחזיר את ההשקעה, כבר בשנה הראשונה. היא תעזור גם לחיסכון במים וגם למראה טוב של הצמחייה. כמו כן יש לכוון את מחשב ההשקיה לשעות הבוקר המוקדמות.

ריצוף לגינה – ראשית כדאי לבחור ריצוף מתאים לסגנון הבית. כדאי לבחור חומרי ריצוף שיהיו נעימים להליכה ברגלים יחפות ועם זאת עמידים להחלקה כאשר הם רטובים. לבחור חומר שאינו מתחמם בשמש ולא בהיר עד כדי סנוור. מומלץ – אבן טבעית עם גימור התזת חול או דקים מעץ וכד’.

ריהוט גן – דבר ראשון, תמיד לחשוב על התחזוקה – רהיטים מעץ מאוד יפים, אבל אם אין קירוי מתאים, הם לא ישמרו לאורך זמן, וצריך לצבוע ולתחזק. טוב להשתמש ברהיטי אלומיניום, עץ, קש, ראתן או במבוק.

בדי ריפוד לריהוט גן: כדאי שיהיו מחומרים טבעיים כמו כותנה, יוטה ולא מסיבים סינטטיים שגורמים להזעה.

צבעים – כדאי לבחור בצבעים "קרים" כמו כחולים, טורקיז, ירוק מנטה, אפור, לבנדר, גוונים פסטליים ולבן.

הגנה מלחות – אזורי ישיבה לשימוש בשעות הערב והלילה רצוי שיהיו עם קירוי המספק הגנה בפני לחות.

הגנה מיתושים – קיימים בשוק אביזרים שונים להגנה מיתושים – בחנויות הגינון תוכלו למצוא תכשירים שונים, שמפזרים לפני השהות בגינה. רצוי שיהיו גם בעלי ערך דקורטיבי וריח נעים – כמו לפידים עשויים מקנה במבוק, נרות ומנורות מיוחדים וכד’.

וטיפ אחרון – להגיש בקיץ מאכלים "מקררים" כמו אבטיח ופירות צוננים, קנקן לימונדה עם נענע, לואיזה וקוביות קרח, סלטים טריים עם הרבה עשבי תיבול ולימון. שיהיה לכם נעים ומהנה גם בימים החמים.

Enregistrer